CLANEK

 

Autumnist mají venku album "False Beacon"

Téměř pět let od předcházejícího alba "Sound of Unrest" byla 28. března vydána čtvrtá deska Vlada Ďurajky a spol. pod názvem "False Beacon".

 

Podle Vlada Ďurajky se jedná o zatím nejsyrovější a nejpřímočařejší nahrávku Autumnist. Oproti předcházejícímu, trip-hopem ovlivněnému albu je aktuální deska inspirovaná kraut-rockem, psychedelickým space rockem ("Hawkwind") a proto-synthpopem (Suicide, raní Human League či Fad Gadget).

"Album sa oproti predošlým presunul ešte viac do piesňovej formy, nebol za tým žiadny špeciálny zámer, ale veľa skladieb vzniklo zo skíc spevu nahratých do mobilného telefónu," vysvětluje Vlado výraznou změnu poměru zpívaných skladeb vůči instrumentálkám – na albu se nachází tentokrát jenom jedna ("Hail"). Víc než polovina skladeb byla napsána ve spolupráci s vokalisty. Nejužší spolupráce byla s Richardom Imrichom (Nylon Union), který se na tomto albu autorsky výrazně podílel. Mezi další zajímavé hosty patří Jonatán Pastirčák (Pjoni), Samuel Štefanec a Jana Štefancová (Bulp) a zpěváci Rowanna, Gabriel Kain, Oleg Tera a Nina Kohoutová. "Myslím, že sme dosiahli veľmi pestrú zostavu, ale napriek tomu, že na albume sa objaví až sedem vokalistov (v jednom tracku dokonca traja naraz), mám pocit, že album je dosť kompaktný," doplňuje Vlado.

Autumnist


Album od počátku nebylo pojato konceptuálně, někde vzadu byl ale stále přítomný boj mezi dystopickým a utopickým viděním světa, s dobře skrytou malou dávkou satiry ("Aldous Huxley?"). Jedinou konkrétní inspirací byl hyperrealistický velkovýpravný sen o invazi tisíců kosmických lodí nad Súľovskými skálami ("Inner Space Invaders")... "Snažil som sa dosiahnuť zvuk, ktorý by bol súčasný, ale nie trendový, zároveň ale aby obstál v čase a nedal sa ľahkospätne určiť dátum vzniku albumu. Vždy som mal mimoriadnu slabosť pre dychové nástroje (odkedy som počul "It Ain’t Necessarily So" v podaní Bronski Beat) a samplované a rôznymi spôsobmi zmutované dychy boli prítomné v mojej tvorbe od úplného začiatku, často v reálne nezahrateľnej podobe. Odkedy máme v kapele saxofonistu/klarinetistu som sa naučil veľa o tom, čo dychy v skutočnosti dokážu zahrať, takže ich forma na albume je o niečo reálnejšia, nedokázal som si ale občas odpustiť niekoľko až škodoradostných zásahov a posunov do abstraktna," s úsměvem komentuje zvuk alba Vlado Ďurajka.

Singly "Feather" a "Evening Falls On Mars" vyšly oficiálně ještě před vydáním desky na kompilaci slovenských kapel a projektů "Ostrov hudby", resp. "Ostrov hudby 2". Nahrávka "False Beacon" vznikla ve Vladově vlastním studiu a ve studiu Men-at-sound v Trenčíne, o mastering alba se postaral Tom Karásek ve studiu Gargle&Expel v Dublinu. Dizajn alba je (tradičně) dílem samotného Vlada Ďurajky. Album "False Beacon" vyšlo 28. března 2018 u Deadred / Starcastic jako 12" vinyl LP ve dvou verzích, na CD a digitálně ve formátech MP3, FLAC ke stažení ze stránek Autumnist a obou vydavatelství, také ve streamovacích sítích Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play apod. Speciální limitovaná edice LP obsahuje stříbrný vinyl s přibaleným gramofonovým slipmatem s logem False Beacon. Vydání alba z veřejných zdrojů finančně podpořil Fond na podporu umenia.
False Beacon Tour (jaro 2018)


04/04 Brno, Music Lab (+ Stroon)
10/04 Fuga, Bratislava (+ Stroon)
13/04 Klub Lúč, Trenčín (+ Stroon)
14/04 Diera do sveta, Liptovský Mikuláš (+ Stroon)
27/04 Christiania, Prešov
03/05 Café v lese, Praha
04/05 Tonne, Dresden
05/05 Kino Hraničář, Ústí n/Labem

Autumnist (bio)

Hypnotická směs nejsoučasnější elektroniky s nadžánrovými přesahy jako manifestem. V širokospektrálním mixu kombinuje ambient s hip-hopem či breakbeatem, hi-tech postupy s lo-fi popem či bizarní filmovou atmosféru s mimozemským folklórem. Autumnist je projekt Vlada Ďurajky a původně pod názvem Abuse vydal několik EPs jako "Silt", "4th Floor Sinking" (2001) či "Sleepfields" (2002). Kritikou i posluchači výborně přijaté debutové album "The Great Outdoors" (2005) bylo následováno množstvím koncertů. Eponymní album "The Autumnist" (2009) bylo oceněné jako Album roka 2009 podle kritiků v rámci Radio_Head Awards. Na "Sound Of Unrest" (2013) je znát trend mírného vzdalování se od elektroniky k organičtějšímu zvuku. Autumnist naživo je pětičlenná kapela, elektroniku doplňuje živá rytmická sekce s basou a bicími, kytarista a alternujíci saxofon s klarinetem podpořená synchronizovanou videoprojekcí. Kapela se objevila na vícerých zahraničních festivalech a klubech a předskakovala naživo kapelám jako Recoil, Laika, Cinematic Orchestra či Mouse on Mars.

Související linky:

Album:

https://deadred.sk/releases/autumnist-false-beacon/

https://autumnist.bandcamp.com/album/false-beacon

Vinyl, CD:

http://www.starcasticrecords.cz/releasy/80/false-beacon

Stream, download:

https://autumnist.fanlink.to/false-beacon

Autumnist:

https://autumnist.com

https://autumnist.bandcamp.com

Vydavatelství:

http://starcasticrecords.cz/

https://deadred.sk/

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016